مهندسی شیمی

نام و نام خانوادگی مدیر گروه:

 

 

 

دکتر احمد حلاجی ثانی 

 

مهندسی شیمی یکی از رشته های عمده مهندسی به شمار  می رود که به چگونگی طراحی و راه اندازی واحدهای شیمیایی می پردازد. در حقیقت مهندسی شیمی ترکیبی منحصر به فرد از علوم پایه مانند شیمی، ریاضی و فیزیک و دانش مهندسی در زمینه هایی مثل موازنه جرم و انرژی، ترمودینامیک، مکانیک سیالات، انتقال جرم، انتقال حرارت، مهندسی کنترل، شبیه سازی کامپیوتری و حتی اقتصاد مهندسی به شمار می رود.

بخش مهندسی شیمی دانشکده فنی کاسپین با پذیرش 26 دانشجوی کارشناسی در سال تحصیلی 1375-1376 به طور رسمی آغاز به فعالیت نمود. در حال حاضر بخش مهندسی شیمی دانشکده فنی کاسپین با داشتن بیش از 100 دانشجو در مقطع کارشناسی و بیش از 60 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش "طراحی فرایندهای جداسازی" همچنان با بالاترین استاندارد کیفی به کار خود ادامه می دهد. به طوریکه در طول سالیان گذشته دانشجویان مهندسی شیمی این دانشکده با اخذ رتبه های برتر متعدد در کنکور سراسری مقطع کارشناسی ارشد همواره نتایج درخشانی را کسب نموده اند. در حال حاضر 8 عضو هیات علمی دانشکده به همراه 170 دانشجوی شاغل به تحصیلی در 14 آزمایشگاه آموزشی و پژوهشی مجهز به فعالیتهای تحقیقی و آموزشی اشتغال دارند.

لازم به توضیح است که پذیرش دانشجویان در دانشکده فنی کاسپین در هر دو مقطع تحصیلی یاد شده از طریق کنکور سراسری برگزار می گردد و پذیرش شدگان در آزمون مورد نظر مشمول قوانین آموزش رایگان وزارت علوم و تحقیقات جمهوری اسلامی ایرانی می باشند.

 

اهداف  گروه :

در مقطع کارشناسی، هدف گروه مهندسی شیمی کاسپین، آموزش مهندسان شیمی است به طوری‌که این مهندسان باید نشان دهند دارای توانایی‌های زیر هستند:

1. توانایی استفاده از دانش ریاضیات، علوم و مهندسی

2. توانایی طراحی و انجام آزمایش، و همچنین تجزیه و تحلیل و تفسیر داده

3. توانایی طراحی یک سیستم، جزء، یا فرایند برای رفع نیازهای مطلوب با در نظرگرفتن قیود واقع‌گرایانه‌ای مانند محدودیت‌های اقتصادی، زیست محیطی، اجتماعی، سیاسی، اخلاقی، سلامت، ایمنی و توسعه پایدار

4. توانایی عملکرد در تیم چند رشته‌ای

5. توانایی شناسایی،  فرموله و حل مشکلات مهندسی

6. درک مسئولیت حرفه‌ای و اخلاقی

7. توانایی برقراری ارتباط موثر

8. آموزش گسترده لازم برای فهم اثر راه حل‌های مهندسی در یک زمینه‌ اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی جهانی

9. به رسمیت شناختن نیاز برای یادگیری و توانایی برای شرکت در یادگیری مادام العمر

10. دانش مسائل معاصر

11. توانایی استفاده از تکنیک‌ها، مهارت‌ها و ابزار مهندسی مدرن مورد نیاز برای کارهای عملیِ مهندسی

12. توانایی پیاده‌سازی شیوه‌های رسمیِ برنامه‌ریزی و مدیریت پروژه

مهندسی شیمی علم کاربرد ریاضیات، فیزیک، شیمی و اقتصاد در فرآیند تبدیل مواد خام به مواد با ارزش‌تر یا سودمندتر است. مهندسی شیمی را بطور کلی می‌توان علم استفاده از موازنه جرم، موازنه انرژی و موازنه حرکت برای طراحی و کنترل واحدهای فرآیندی شیمیایی از قبیل واحدهای یک پالایشگاه پتروشیمی ، صنایع چوب و کاغذ و غیره در نظر گرفت. هدف اصلی مهندسی شیمی، استفاده از دانش شیمی در خلق مواد و محصولات بهتر برای دنیای امروز است. امروزه مهندسین شیمی علاوه بر فرآیندهای تولید مواد اولیه پایه، در توسعه و تولید محصولات باارزش و متنوع شرکت دارند. این محصولات شامل مواد ویژه و کارآمد برای صنایعی همچون هوافضا ، خودروسازی ، پزشکی ، صنایع الکترونیک ، کاربردهای محیط زیست و صنایع نظامی است.

دانشکده فنی کاسپین، پردیس دانشکده‌‌‌های فنی دانشگاه تهران در نیمسال اول سال تحصیلی 76-75 با پذیرش تعداد 26 دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی شیمی رسماً فعالیت آموزشی و پژوهشی خود را آغاز نمود.

دانشکده­ی فنی کاسپین با توجه به سابقه ­ی 19 ساله ­ی موفق در ارائه­ی این دوره و نیز زیر ساخت­های موجود  (آزمایشگاه ها، کتابخانه، اعضای هیات علمی و پشتوانه ­ی قوی علمی) و فارغ­التحصیلی 14 دوره دانشجوی کارشناسی و 9 دوره دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی در تربیت متخصصین مجرب در این زمینه همت گمارده است، همچنین این دانشکده در تلاش است با برنامه ­ریزی آینده و طرح توسعه­ ی خود در ارائه­ ی این دوره  و با پذیرش دانشجو در تمامی مقاطع در گرایش­های نوین در زمینه های انرژی، محیط زیست و فناوری زیستی  و  با تربیت متخصصان در این زمینه ­ها نیز بتواند به نحوی موثر، پاسخگوی کمبودهای کشور  باشد.

طول دوره :

مقطع کارشناسی: 4 سال تحصیلی یا 8 نیمسال

مقطع کارشناسی ارشد: 2 سال تحصیلی یا 4 نیمسال

نقش و توانایی فارغ‌التحصیلان :

فارغ التحصیلان این برنامه مهندسی شیمی، مهندسان آماده کار، حلال مشکل، متخصصان مسئول و همکاران میان رشته‌ای خواهند بود. به طور خاص، بر اساس نیازهای حوزه برنامه، در عرض چند سال از فارغ التحصیلی، فارغ التحصیلی مهندسی شیمیایی به موارد زیر دست خواهند یافت:

1. بدست آوردن شغل حرفه‌ای در یک شرکت، موسسه یا سازمان در زمینه مواد شیمیایی یا صنایع وابسته یا وارد شدن به دوره تحصیلات تکمیلی مهندسی شیمی و یا رشته‌های مرتبط

2. داشتن دانش و مهارت لازم برای استفاده از ابزارهای مدرن مهندس شیمی برای تجزیه و تحلیل، طراحی و کنترل فرایندهای شیمیایی، فیزیکی  و بیولوژیکی

3. ادامه دادن به توسعه مهارت‌ها و دانش خود از طریق فعالیت‌های عضویت‌های حرفه‌ای در سازمان‌های حرفه‌ای و ادامه دادن دوره‌های آموزشی به منظور انجام مسئولیت‌های حرفه‌ای و اخلاقی خود از طریق یادگیری مادام العمر.

4. نشان دادن مهارت‌های ارتباطی خوب و کارکردن موثر در محیط‌های تیمی متشکل از مجموعه‌ای متنوع از اعضای با عقبه سازمانی، جایگاه شغلی و متعلق به مکان‌های جغرافیایی متفاوت.