همزمان با تاسیس دانشکده فنی کاسپین پردیس دانشکده های فنی درسال 1375 ، کتابخانه این دانشکده با هدف تامین کتابهای آموزشی مورد نیازدانشجویان واساتید محترم و همچنین پشتیبانی ازامور پژوهشی، فعالیت خود را آغازنمود .

مساحت کتابخانه این دانشکده 320 متر مربع بصورت مدولار در دو طبقه که طبقه همکف شامل: بخش مخزن ، بخش مرجع، بخش ژورنال، بخش امانت کتابها، میزکار کارمندان و تعدادی میز و صندلی برای مطالعه می باشد و طبقه اول نیز شامل میز مطالعه یک نفره، دونفره وگروهی بوده که بطورهمزمان 180 نفر می توانند ازآنها استفاده نمایند . درحال حاضر موجودی فعلی کتابخانه بیش از 7529 نسخه کتاب بوده (2696 نسخه لاتین و بقیه کتب فارسی) می باشد.

مجموعه کتابخانه دانشکده فنی کاسپین پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران در وب سایت دانشگاه تهران و نرم افزار جامع کتابخانه دانشگاه تهران (اوراکل4) قابل دسترسی است .

سایت کتابخانه دانشکده فنی کاسپین

http://searchlib.ut.ac.ir

شیوه جستجوی مجموعه کتابخانه به دوصورت می باشد :

1- جستجوی کامپیوتری : در برنامه جستجوی منابع کتابخانه با نوشتن کلمه یا عبارت جستجو اعم از عنوان ، پدید آور ، موضوع و یا همه موارد را می توان به مشخصات کاملتر به عناوین مورد نظر دست یافت .

2- برگه دان کتابخانه : که به دو نوع دسته بندی گردیده است :

جستجوی کتب لاتین :

الف) براساس الفبایی عنوان :

ب) براساس الفبایی نویسنده :

ج) براساس الفبایی موضوع :

جستجوی کتاب های فارسی :

بصورت فهرست فرهنگی ( براساس ترتیب الفبای برگه عنوان ، نویسنده و موضوع کتابها برگه آرایی شده است ) .

مجموعه کتابخانه برحسب رده بندی کتابخانه کنگره آمریکا ( با تابعیت از کتابخانه ملی ایران و طبق قواعد فهرست نویسی انگلوامریکن فهرست نویسی و سازماندهی شده است ) و همچنین مهمترین و جدیدترین کتابها در زمینه مهندسی شیمی ، صنایع سلولزی، نفت ، پالایش نفت ، گاز، طراحی فرایند ، انتقال حرارت و سایر موضوعات از جمله علوم پایه ،نرم افزار فلوئنت و کاربرد آن در مکانیک سیالات ،هایسیس ، نانو سیال و نانو تکنولوژی، مبانی و جریان سیال ، پیل سوختی، غشاء ها و بیشتر موضوعات زیر مجموعه مهندسی شیمی و غیره با ویرایش جدید به زبان انگلیسی و فارسی کتابهای منحصر به فرد در سطح دانشگاهها و موسسات آموزشی- تحقیقاتی در سطح کشور را دارا است .

دانشجویان محترم باین نکته توجه بفرمایند قبل از ورود به کتابخانه وسایل شخصی خود را در محل آن واقع درگوشه سمت راست ورودی قراردهند .

بخش های مختلف کتابخانه :

1- بخش مخزن : این بخش شامل دو قسمت مجزا کتب انگلیسی و فارسی می باشد که با توجه باسیستم قفسه باز مراجعین و کاربران محترم می توانند کتب مورد نظر خود را انتخاب و برای امانت گرفتن به بخش امانت مراجعه و یا اینکه درسالن مطالعه تورق و مطالعه نمایند .

2-بخش مراجع : این بخش شامل دو قسمت مجزا شامل کتابهای فارسی و لاتین می باشد و مراجعه کنندگان محترم می توانند از آنها فقط در طبقه همکف مطالعه نمایند .

برابر با قانون این منابع امانت داده نمی شود .

اصولا"بخش مرجع از اساسی ترین ارکان یک کتابخانه تخصصی و دانشگاهی است . مراجعین به کتابخانه ، بیشترین پاسخهای سوالات مرجع خویش را در رابطه تحقیقات شان در این بخش خواهند یافت . سوالات مراجعین به این بخش به دو دسته تقسیم می شوند :

الف) یک دسته از مراجعین درباره یک موضوع خاص می خواهند اطلاعاتی را گردآوری نمایند یا درباره موضوع خاص تحقیق نمایند و با تکالیف درسی مربوطه را انجام دهند تا پاسخگویی کارتحقیقات شان باشند یا می خواهند از مکان یک منبع رفرنس با اطلاع گردند مثلا" می پرسند دایره المعارف تخصصی مهندسی شیمی در کجا قرار دارد آیا کتابی درباره انواع استاندارد داریید و در کجاست ؟. در واقع بهترین منابع برای مراجعین منابع بخش مرجع می باشد که شامل : دایره المعارف ها ، لغت نامه ها، دست نامه ها ، فرهنگها ، دستورنامه ها ، انواع استانداردها و غیره می باشد .

ب) دسته دوم مراجعینی هستند که مکان دستیابی را می دانند ولی نحوه استفاده ازآنها را نمی دانند یا از آن موضوع خیلی کم اطلاع دارند در اینجا کاربر با مطرح کردن پرسشهای مختلف خود از کتابدار متخصص کتابخانه و ایجاد فرایند مرجع ، کتابدار پی به منظور او برده سپس نحوه یافتن آن موضوع را برای فرد توضیح می دهد . در صورت لزوم کتابدار متخصص پا به پای فرد جستجوگر به دنبال موضوع رفته و به نسبت سادگی و پیچیدگی مطلب ، به او کمک می کند. مثلا" فردی به فرمول ترکیبی یک مواد شیمیایی در کتابش بر می خورد و می خواهد بداند درکجا و چگونه توضیحاتی در آن مورد می تواند بیابد . لازمه کار در این بخش داشتن علاقه و صبر و حوصله فراوان است که اگر چنانچه مجموعه این شرایط موجود باشد سبب افزایش معلومات کتابدار و رضایت وی از کمک موثر به مراجعین روزمره و رسیدن به پاسخ سوال او خواهد گشت .

3- بخش نشریات : این بخش شامل دوقسمت می باشد :

1- نشریات نمایشی : آخرین شماره های ژورنالهای دریافتی فنی ، مهندسی و عمومی را دربر می گیرد که در قفسه های نشریات به ترتیب الفبای عنوان مرتب گردیده و در معرض نمایش قراردارد کاربران محترم می توانند شماره ها و عناوین نشریات را در آرشیو نشریات موجود در این بخش جستجو نماید .

2-آرشیو نشریات : با توجه به شروع رسمی دانشکده از سال 1995 این ژورنالها از سالهای 1995 الی 2008 در این بخش قراردارد که براساس رده بندی کتابخانه کنگره و براساس سال ، ماه و جلد وشماره مرتب و صحافی گردیده است . برابر با قانون این منابع امانت داده نمی شود .

نظر به سیاست جدید مسئولین محترم دانشگاه و به کمک کتابداران و اطلاع رسانان متخصص به منظور اطلاع رسانی بروز به دانشجویان و محقیقن محترم دسترسی الکترونیکی به نشریات چاپی اشتراکی دانشگاه و تعدادی از پایگاه های تخصصی نشریات و کتب لاتین بصورت تمام متن در غالب pdf فراهم شده است که با مراجعه به آن می توان به جدید ترین دستاوردهای علمی برای نوشتن مقالات و رفرنس استفاده نمود، بدین منظور کاربران محترم به سایت زیر مراجعه فرمایید .

http://library.ut.ac.ir/persian/database-links/database.htm

4-بخش پایان نامه ها : در این بخش پایان نامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجویان این دانشکده نگهداری می شوند و دانشجویان و محققین محترم می توانند به منظور آشنایی با موضوعات از پایان نامه ها در این بخش فقط برای مطالعه استفاده نمایند همچنین برابر با مقررات کپی برداری از آنها اکیداً ممنوع می باشد .

5-بخش امانت: یکی از بخشهای پویا و فعال کتابخانه می باشد که مجموعه کتابهای بخش مخزن را برابر با قانون به مراجعه کنندگان امانت می دهد .

عضویت : عضویت در کتابخانه این دانشکده در حال حاظر شامل اساتید ، دانشجویان ، کارمندان پردیس دانشکده های فنی می باشد و دانشجویان محترم با یک قطعه عکس و مشخصات کامل شناسنامه و ذکر آدرس دقیق به مسئول کتابخانه مراجعه نمایند .

قوانین امانت : پس از ثبت عضویت و ورود اطلاعات اعضاء در سیستم کتابخانه امانت گیرنده می تواند کتاب مورد نظر خود را به مدت تعیین شده به امانت بگیرد .

تعداد و مدت امانت :

اعضاء هیئت علمی دانشکده : 6جلد به مدت 4هفته

دانشجوی دوره دکترای تخصصی:5 جلد به مدت 4هفته

دانشجویان دوره کارشناسی ارشد: 5 جلد به مدت 3هفته

دانشجویان دوره کارشناسی : 3جلد به مدت 2هفته

کارکنان دانشکده :2جلد به مدت 2هفته

تأخیر : در صورتی که امانت گیرنده کتاب را به موقع عودت ندهد باید مبلغی را بابت دیر کرد کتاب به کتابخانه بپردازد . این مبلغ بر اساس " آئین نامه استفاده از کتابخانه های دانشکده " روزی 500ریال و پس از 5 روز مبلغ 1000 ریال در نظر گرفته شده .

رزرو کتاب : در صورتیکه کتاب مورد در خواست اعضاء امانت باشد متقاضی می تواند با ارائه شماره بازیابی ( برچسب عطف کتاب ) و عنوان کتاب نسبت به رزرو کتاب مورد نظر اقدام نماید.

تسویه حساب : دانشجویان پس از فارغ التحصیل شدن باید از کتابخانه برگه تسویه حساب دریافت کنند و آن را به آموزش دانشکده تحویل دهند . تسویه حساب برای تمامی دانشجویان پس از اطمینان از عدم بدهی به ایشان داده می شود .

شماره حساب و شناسه پرداخت هزینه دیرکرد کتابخانه

 

شماره حساب( ۴۰۰۱۰۷۰۱۰۳۰۰۶۸۲۵ (

شبا: (IR830100004001070103006825)

بنام تمرکز وجوه اختصاصی نزد بانک مرکزی

 

 

شناسه واریز  (  369070174140103000000005303068)

مسئولیت این واحد با جناب آقای محمد رضا پورداداش می باشد.