مهندسی صنایع

مهندسی صنایع


نام و نام خانوادگی مدیر گروه :

دکتر محسن شهروسوند                  

مقدمه:

امروزه محصولات پلیمری در زندگی روزمره انسان نقش کلیدی ایفا می کند. طراحی و تولید قطعات مختلف خودرو ها، هواپیماها، قطارها، لوله­های آبرسانی و انتقال پساب، انواع قطعات کامپوزیتی و هزاران محصول دیگر که در صنایع پزشکی، الکترونیک و لوازم خانگی بکار می­رود، به یاری متخصصان مهندسی صنایع پلیمر انجام می­گیرد. رشته مهندسی پلیمر عموماً در ارتباط با طراحی فرایند، تولید، آنالیز و بهبود مواد پلیمری میباشد. این رشته در چند دهه گذشته، به سرعت رشد کرده و امروزه جزو یکی از رشته­های مهم دانشگاهها در کشورهای صنعتی پیشرفته میباشد. کشور ما از جمله کشورهایی است که در زمینه کشاورزی و منابع نفتی (صنایع شیمیایی) از استعداد بالقوه خوبی برخوردار است و بنابراین تولید و مهندسی مواد پلیمری طبیعی یا مصنوعی نیز در آن بسیار توجیه پذیر است. در ایران از حدود 35 سال پیش رشته مهندسی پلیمر مورد توجه قرار گرفت. البته در آغاز این رشته به عنوان یکی از گرایشهای رشته مهندسی شیمی مطرح بود اما در سال 1362 رشته مهندسی پلیمر با دو گرایش صنایع پلیمر و علوم و فناوری رنگ در دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) به طور مستقل اقدام به پذیرش دانشجو کرد. گروه مهندسی پلیمر دانشکده فنی کاسپین دانشگاه تهران فعالیت خود را با جذب دانشجو در مقطع کارشناسی در سال 1394 آغاز نمود و از سال 1399 اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی پلیمر در گرایش فراورش (بیومواد) نموده است.

اهداف  گروه :

مقطع کارشناسی ارشد یکی از دوره های آموزشی و پژوهشی آموزش عالی است. این دوره، شامل تعدادی دروس اجباری و اختیاری جهت افزایش اطلاعات متخصصان مهندسی پلیمر میباشد که زمینه کافی جهت درک و توسعه آنچه در مرزهای فناوری در این رشته در زمان حال می گذرد را فراهم می­آورد. هدف از ایجاد دوره کارشناسی ارشد مهندسی پلیمر، تربیت نیروی انسانی به منظور دستیابی به کیفیت مقبول و مورد انتظار در حوزه علوم و فناوری پلیمرها جهت مشارکت در امر آموزش، پژوهش و ارائه خدمات بر اساس استانداردها و نیازهای جامعه میباشد. در حال حاضر این رشته در چند دانشگاه بزرگ کشور مانند دانشگاه تهران، صنعتی امیرکبیر، تربیت مدرس، پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و سهند تبریز وجود دارد و دانش آموختگان زیادی در این رشته پا به عرصه علم و فناوری پلیمر گذاشته اند. همچنین تربیت مهندسان پلیمر بر اساس استانداردهای دانشگاه تهران در استان گیلان، می تواند به عنوان قطب علمی و پژوهشی مهندسی پلیمر در شمال کشور معرفی شده و در صنایع مربوطه بسیار کارآمد باشد.

 طول دوره  :

مقطع کارشناسی ارشد: 2 سال تحصیلی یا 4 نیمسال که شامل دروس اجباری، اختیاری، سمینار و پروژه پایانی است.

نقش و توانایی فارغ‌التحصیلان  :

دانش آموختگان رشته مهندسی پلیمر-گرایش فرآورش در زمینه فرآیندهای شکلدهی پلیمرها، فرآیندهای مهندسی پلیمریزاسیون، علوم و تکنولوژی پلیمر، کامپوزیت­های پلیمری و شیمی-فیزیک پلیمرها دارای تخصص کافی جهت جذب در بازار کار خواهند شد. این افراد در زمینه­های مختلف آموزشی، پژوهشی (مشارکت در اجرای پروژه­های تحقیقاتی، بنیادی و کاربردی مرتبط با زمینه­های علوم و فناوری پلیمرها)، صنعتی (واحدهای پتروشیمی تولید مواد پلیمری، صنایع پائیندستی مانند انواع کارگاهها و کارخانجات تولید مواد و قطعات پلیمری،کامپوزیتی و مستربچ­های پلیمری) و خدماتی (مشاوره علمی و فنی، مسئولیت فنی و مهندسی در صنایع مختلف پلیمری، کار با نرم­افزارهای مخلتف حوزه پلیمر و...) می­توانند در بازار کار به ایفای نقش بپردازند.