نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

مهندسی شیمی

مهندسی شیمی


 

نام و نام خانوادگی مدیر گروه:

جمشید محمدی روشنده

 

 

اهداف  گروه :

 

در مقطع کارشناسی، هدف گروه مهندسی شیمی کاسپین، آموزش مهندسان شیمی است به طوری‌که این مهندسان باید نشان دهند دارای توانایی‌های زیر هستند:  

1. توانایی استفاده از دانش ریاضیات، علوم و مهندسی

2. توانایی طراحی و انجام آزمایش، و همچنین تجزیه و تحلیل و تفسیر داده

3. توانایی طراحی یک سیستم، جزء، یا فرایند برای رفع نیازهای مطلوب با در نظرگرفتن قیود واقع‌گرایانه‌ای مانند محدودیت‌های اقتصادی، زیست محیطی، اجتماعی، سیاسی، اخلاقی، سلامت، ایمنی و توسعه پایدار

4. توانایی عملکرد در تیم چند رشته‌ای

5. توانایی شناسایی،  فرموله و حل مشکلات مهندسی

6. درک مسئولیت حرفه‌ای و اخلاقی

7. توانایی برقراری ارتباط موثر

8. آموزش گسترده لازم برای فهم اثر راه حل‌های مهندسی در یک زمینه‌ اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی جهانی

9. به رسمیت شناختن نیاز برای یادگیری و توانایی برای شرکت در یادگیری مادام العمر

10. دانش مسائل معاصر

11. توانایی استفاده از تکنیک‌ها، مهارت‌ها و ابزار مهندسی مدرن مورد نیاز برای کارهای عملیِ مهندسی

12. توانایی پیاده‌سازی شیوه‌های رسمیِ برنامه‌ریزی و مدیریت پروژه

مهندسی شیمی علم کاربرد ریاضیات، فیزیک، شیمی و اقتصاد در فرآیند تبدیل مواد خام به مواد با ارزش‌تر یا سودمندتر است. مهندسی شیمی را بطور کلی می‌توان علم استفاده از موازنه جرم، موازنه انرژی و موازنه حرکت برای طراحی و کنترل واحدهای فرآیندی شیمیایی از قبیل واحدهای یک پالایشگاه پتروشیمی ، صنایع چوب و کاغذ و غیره در نظر گرفت. هدف اصلی مهندسی شیمی، استفاده از دانش شیمی در خلق مواد و محصولات بهتر برای دنیای امروز است. امروزه مهندسین شیمی علاوه بر فرآیندهای تولید مواد اولیه پایه، در توسعه و تولید محصولات باارزش و متنوع شرکت دارند. این محصولات شامل مواد ویژه و کارآمد برای صنایعی همچون هوافضا ، خودروسازی ، پزشکی ، صنایع الکترونیک ، کاربردهای محیط زیست و صنایع نظامی است.

دانشکده فنی کاسپین، پردیس دانشکده‌‌‌های فنی دانشگاه تهران در نیمسال اول سال تحصیلی 76-75 با پذیرش تعداد 26 دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی شیمی رسماً فعالیت آموزشی و پژوهشی خود را آغاز نمود.

دانشکده­ی فنی کاسپین با توجه به سابقه­ی 19 ساله­ی موفق در ارائه­ی این دوره و نیز زیر ساخت­های موجود  (آزمایشگاه ها، کتابخانه، اعضای هیات علمی و پشتوانه­ی قوی علمی) و فارغ­التحصیلی 14 دوره دانشجوی کارشناسی و 9 دوره دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی در تربیت متخصصین مجرب در این زمینه همت گمارده است، همچنین این دانشکده در تلاش است با برنامه­ریزی آینده و طرح توسعه­ی خود در ارائه­ی این دوره  و با پذیرش دانشجو در تمامی مقاطع در گرایش­های نوین در زمینه های انرژی، محیط زیست و فناوری زیستی  و  با تربیت متخصصان در این زمینه­ها نیز بتواند به نحوی موثر، پاسخگوی کمبودهای کشور  باشد.

 

 

طول دوره :

مقطع کارشناسی: 4 سال تحصیلی یا 8 نیمسال

مقطع کارشناسی ارشد: 2 سال تحصیلی یا 4 نیمسال

 

نقش و توانایی فارغ‌التحصیلان :

فارغ التحصیلان این برنامه مهندسی شیمی، مهندسان آماده کار، حلال مشکل، متخصصان مسئول و همکاران میان رشته‌ای خواهند بود. به طور خاص، بر اساس نیازهای حوزه برنامه، در عرض چند سال از فارغ التحصیلی، فارغ التحصیلی مهندسی شیمیایی به موارد زیر دست خواهند یافت:

1. بدست آوردن شغل حرفه‌ای در یک شرکت، موسسه یا سازمان در زمینه مواد شیمیایی یا صنایع وابسته یا وارد شدن به دوره تحصیلات تکمیلی مهندسی شیمی و یا رشته‌های مرتبط

2. داشتن دانش و مهارت لازم برای استفاده از ابزارهای مدرن مهندس شیمی برای تجزیه و تحلیل، طراحی و کنترل فرایندهای شیمیایی، فیزیکی  و بیولوژیکی

3. ادامه دادن به توسعه مهارت‌ها و دانش خود از طریق فعالیت‌های عضویت‌های حرفه‌ای در سازمان‌های حرفه‌ای و ادامه دادن دوره‌های آموزشی به منظور انجام مسئولیت‌های حرفه‌ای و اخلاقی خود از طریق یادگیری مادام العمر.

4. نشان دادن مهارت‌های ارتباطی خوب و کارکردن موثر در محیط‌های تیمی متشکل از مجموعه‌ای متنوع از اعضای با عقبه سازمانی، جایگاه شغلی و متعلق به مکان‌های جغرافیایی متفاوت