مهندسی پلیمر

نام و نام خانوادگی مدیر گروه :   دکتر جمشید محمدی روشنده

 

رشته مهندسی پلیمر از رشته های نوپا در جهان است که به دلیل کاربردی بودن، بسیار سریع پیشرفت کرده است. بسیاری از چیزهای اطراف ما از فرآورده های صنعتی پلیمر هستند از جمله انواع رنگ ها، محصولات لاستیکی و پلاستیکی، چسب ها، مواد تفلونی و.... پلیمرها به‌ دو دسته‌ طبیعی‌ و مصنوعی‌ تقسیم‌ می‌شوند، در مهندسی‌ پلیمر تولید کلیه‌ محصولات‌ پلیمری‌ از قبیل‌ لاستیک‌، پلاستیک‌، الاستومر، رزین‌ و سایر مواد مورد نیاز صنعت‌ مطرح است. پلیمرها همچنین در صنعت پزشکی‌ نیز کاربرد دارند از جمله در تهیه دندان‌ مصنوعی‌ و لنزهای‌ چشمی.‌ در مجموع مهندسی صنایع پلیمر شناخت، طراحی،‌ فرمولاسیون، آنالیز و بررسی خواص فیزیکی و مکانیکی سه ماده عمده لاستیک،‌ پلاستیک و کامپوزیت است.

گسترش و نفوذ روزافزون فناوری و دانش مهندسی پلیمر اعم از پلیمر و رنگ در ابعاد صنعتی، تولیدی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و خدماتی و لزوم نوآوری و به­روزرسانی آنها جهت ارتقاء کیفی و توسعه توانایی بهره­برداری از مواهب و استعدادها و همچنین لزوم همگامی با پیشرفت­های جهانی در این حیطه  تربیت کارشناسان مهندسی پلیمر را بیش از پیش ضروری می­کند.

گروه مهندسی پلیمر دانشکده فنی کاسپین، پردیس دانشکده­های فنی دانشگاه تهران فعالیت خود را با جذب دانشجو در مقطع کارشناسی در سال 1394 آغاز نموده است. هدفاز ایجاد این رشته، تربیت مهندسان پلیمر متخصص در زمینه‌های فرآیند تولید پلیمرهای صنعتی و کاربرد آنها در صنایع و تولید محصولات نهایی است. پلیمرها کاربرد وسیعی در صنایع ایران دارند و فارغ‌التحصیلان این دوره توانایی‌های کافی در زمینه‌های بهره‌برداری در صنایع تولید و تبدیل پلیمر، ایجاد و برنامه‌ریزی واحدهای تولیدی تبدیل پلیمر خام به مواد مصرفی و اشتغال در مجتمع‌های بزرگ تولید پلیمر خواهند داشت.

 

اهداف  گروه به فارسی :

-تربیت نیروی انسانی کارآمد برای بازار کار صنایع تولیدی پایین دستی و بالا دستی پلیمری

-تربیت مهندسین پلیمر با علم به طراحی و تولید محصولات جدید پلیمری برای جوابگویی به نیازهای بازار مصرف و یاری رساندن به خودکفایی کشور

-تربیت کارشناسانی با توانایی رفع معضلات تولید محصولات مختلف پلیمری در صنایع مرتبط با پلیمرها

-ارائه خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی به محققین و صنایع مرتبط با پلیمرها

-تشکیل گروه های تحقیقاتی مختلف برای انجام پژوهشهایی در جهت یاری رساندن به صنایع پایین دستی و بالادستی پلیمری

-انجام پروژه های تحقیقاتی در مرزهای دانش دنیا با مشارکت بالا در دانش پلیمرها

-تالیف و ترجمه کتب و مقالات مرتبط با علوم پلیمرها به منظور دسترسی محققان و دانشجویان داخلی و خارجی

 

 

طول دوره و نظام آموزشی

طول متوسط دوره این مجموعه 4 سال و حداقل و حداکثر مدت مجاز این دوره مطابق آئین نامه کارشناسی می-باشد،  کلیه دورس این دوره در 8 نیم سال برنامه ریزی می شود و دانشجویان موظفند 142 واحد تعیین شده را اخذ و با موفقیت  بگذرانند.

 

نقش و توانایی فارغ‌التحصیلان  :

- جوابگویی به نیاز بازار کار صنایع تولیدی پایین دستی و بالا دستی پلیمری

- طراحی و تولید محصولات جدید پلیمری برای جوابگویی به نیازهای بازار مصرف

- رفع معضلات تولید محصولات مختلف پلیمری در صنایع مرتبط با پلیمرها

-طراحی و تولید محصولات پلیمری قابل رقابت با مشابه های خارجی و کمک به خودکفایی کشور در صنایع بالادستی و پایین دستی پلیمری

-نزدیک نمودن هر چه بیشتر صنایع تولیدی مرتبط با پلیمرها با دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی

-استفاده از یافته های جدید علمی مرتبط با علوم پلیمری در صنایع تولیدی